Prace licencjackie: sprawy formalne i dyskusje

Informacje dla Studentów w WSR.

Moderatorzy: zielonyszerszen, s_wojtkowski

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12116
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Wzór strony tytułowej pracy licencjackiej

Post autor: s_wojtkowski » 26 lis (pt) 2010, 13:58:07


Artur0
Ekspert
Ekspert
Posty: 1136
Rejestracja: 21 lis (śr) 2007, 01:00:00

Post autor: Artur0 » 03 sty (pn) 2011, 19:30:18

Mógłby ktoś mi przybliżyć zasady umieszczania warstwy ilustracyjnej w pracy licencjackiej? Co można, a czego nie można? Zasady, jak pisać źródło (podobno musi być jakaś ścisła kolejność)? Czy na końcu ma być spis rysunków i tabel, i jak on ma wyglądać? Byłbym wdzięczny za odpowiedź, tudzież linki odnoszące się do problemu.

Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12116
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Zasady publikacji ilustracji w pracy licencjackiej

Post autor: s_wojtkowski » 04 sty (wt) 2011, 22:41:08

Artur0 pisze:Mógłby ktoś mi przybliżyć zasady umieszczania warstwy ilustracyjnej w pracy licencjackiej? Co można, a czego nie można? Zasady, jak pisać źródło (podobno musi być jakaś ścisła kolejność)? Czy na końcu ma być spis rysunków i tabel, i jak on ma wyglądać? Byłbym wdzięczny za odpowiedź, tudzież linki odnoszące się do problemu.
W sferze ilustracyjnej prac licencjackich można (prawie) wszystko. Ale należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim (1) ilustracje trzeba wybierać i dołączać z sensem :wink:, co oznacza, że do każdej z nich musi być odniesienie w treści pracy (innymi słowy każda musi być w tekście pracy omówiona). (2) Ilustracje powinny być ponumerowane (numeracja ciągła). (3) Każda ilustracja powinna mieć swój tytuł oraz (4) podane źródło (skąd została wzięta) wg zasad ogólnych (czyli jak w przypisach źródłowych) względnie adnotację "oprac. własne". (5) Spis ilustracji jako aneks dołączony na końcu pracy licencjackiej jest wskazany w przypadkach, kiedy ilustracji jest sporo.

Madzius
Nowy(a)
Posty: 24
Rejestracja: 28 paź (ndz) 2007, 02:00:00

Post autor: Madzius » 05 sty (śr) 2011, 09:31:43

Ja mam pytanko, czy jezeli ktoś broni się w czerwcu to czy do tego danego miesiaca jest studentem i zostaje mu podbita legitymacja? czy moze wyglada to inaczej?

Magdusia
Loża WSR
Loża WSR
Posty: 4838
Rejestracja: 24 lut (czw) 2005, 01:00:00

Re: Terminy składania prac licencjackich

Post autor: Magdusia » 12 sty (śr) 2011, 13:52:21

s_wojtkowski pisze:pracę licencjacką uważa się za złożoną jeśli student dostarczy komplet egzemplarzy i podpisze (na miejscu) oświadczenie plagiatowe;
czyli dwie kopie + cd.
czy okladka moze byc bez zadnego napisu?
nno i co znaczy "podpisze oswiadczenie plagiatowe" - przeciez szkoła miala przepuszczac prace przez pprodgram do plagiatu? skad moge mieć pewnosc ze aby nie mam pięciu zdań cytatów (opisanych i zaznaczonych) za duzo?

Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12116
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Re: Terminy składania prac licencjackich

Post autor: s_wojtkowski » 12 sty (śr) 2011, 15:36:22

Magdusia pisze:czyli dwie kopie + cd.
czy okladka moze byc bez zadnego napisu?
nno i co znaczy "podpisze oswiadczenie plagiatowe" - przeciez szkoła miala przepuszczac prace przez pprodgram do plagiatu? skad moge mieć pewnosc ze aby nie mam pięciu zdań cytatów (opisanych i zaznaczonych) za duzo?
Cytaty zaznaczone jako cytaty (wraz z podanym źródłem) nie są w żadnej mierze plagiatem. Weryfikacja prac programem antyplagiatowym będzie dokonywana w stosunku do wybranych prac i już po ich złożeniu. Natomiast oświadczenie, że składana przez autora praca nie jest plagiatem jest wymagane najpóźniej w momencie złożenia pracy w sekretariacie. Jeżeli ktoś waha się czy może podpisać takie oświadczenie, lepiej niech go nie podpisuje i nie składa pracy, tylko napisze ją na nowo. Mówiliśmy o tych zasadach na Metodyce pisania pracy licencjackiej.
Natomiast informacje o tym ile egzemplarzy pracy trzeba złożyć i jak powinna wyglądać okładka znajdziecie w tym topiku (powyżej).

myimmortal
Bywalec
Bywalec
Posty: 340
Rejestracja: 03 lip (ndz) 2005, 02:00:00

Post autor: myimmortal » 12 sty (śr) 2011, 21:50:19

mam trzy pytania:
1) czy te minimum 50 stron ma już uwzględniać ewentualne ilustracje, czy one są liczone dodatkowo?
2) czy możemy wiedzieć na jakiej zasadzie jest przepuszczana praca przez ten program? albo przez jaki program dokładnie? bo ok, cytaty są cytatami i jeśli są opisane to można ich używać, ale z tego co się orientuję, to większość tych programów sprawdza ciągi wyrazów i teraz jeśli na przykład jakimś sposobem nasze teksty będą porównywane z treścią tych książek które załączymy, to ok, ale jeśli program będzie powiedzmy przeszukiwał cały internet, to nie wierzę, że jakieś ciągi słów się nie powtórzą...
fajnie by było móc sobie sprawdzić samemu w domu jeszcze swoją pracę zanim ją oddamy, żeby później nie było niespodzianek, że użyliśmy zbyt dużo popularnych ciągów wyrazów...
3) czy załączone książki muszą mieć też skany okładek? generalnie skany mam, tylko bez okładek, bo dopiero dziś tu coś takiego wyczytałam...

Artur0
Ekspert
Ekspert
Posty: 1136
Rejestracja: 21 lis (śr) 2007, 01:00:00

Post autor: Artur0 » 12 sty (śr) 2011, 22:06:21

WSTH korzysta z tego systemu http://www.plagiat.pl/ Można sobie założyć konto i dzięki jakiejś opłacie (premium sms) sprawdzić pracę. Jeszcze jest coś takiego co się opiera na internecie, jak ktoś chce na szybko zobaczyć: http://www.dustball.com/cs/plagiarism.checker/

Artur0
Ekspert
Ekspert
Posty: 1136
Rejestracja: 21 lis (śr) 2007, 01:00:00

Post autor: Artur0 » 12 sty (śr) 2011, 22:10:12

Za darmo możesz sprawdzić dokument o objętości do 500 znaków. Wpisanie kodu SMS umożliwia sprawdzenie 25 000 znaków. Za każde kolejne rozpoczęte 25 000 znaków należy wprowadzić następny kod. Maksymalna objętość dokumentu nie może przekroczyć 500 000 znaków.

Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12116
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Procedura antyplagiatowa

Post autor: s_wojtkowski » 13 sty (czw) 2011, 11:42:23

Magdusia pisze:tak tak, zeby nie bylo - nie mam watpliwosci - moja praca nie jest plagiatem. ale obilo mi sie o uszy (,moze nieslusznie), ze w pracy nie moze byc wiecej niz iles tam procent treści w formie cytatów (czyli zeby np. cytaty to nie bylo wiecej niz ilestam procent tresci calej pracy) i ze to ten filtr antyplafiatowy to wylapuje/okresla.. o to mi chodzi wyłącznie :)
Przy pracach licencjackich nie ma ściśle określonego maksymalnego pułapu cytowania, jest on tylko zdroworozsądkowy, tzn. jeżeli np. 50% objętości pracy byłoby wypełnione cytatami (nawet zaznaczonymi cudzysłowem i ze wskazanymi w przypisach źródłami), to wiadomo, że to jakaś dziwna praca, która jest po prostu zlepkiem cytatów, a nie samodzielnym wywodem.

Procedura sprawdzania czy dana praca jest plagiatem jest nastepująca:
(1) program antyplagiatowy informuje jaką część pracy (procentowo) stanowią cytaty; (2) jeśli jest to mniej niż 8% - wówczas uważa się pracę za zweryfikowaną pozytywnie; (3) jeśli jest to więcej niż 8% - wówczas dokonuje się przeglądu pracy, żeby określić jaka część cytatów to cytaty uprawnione (tzn. zaznaczone cudzysłowem i opisane przypisem), a jaka nie; (4) jeżeli okazuje się, że w pracy, której więcej niż 8% objętości stanowią cytaty, cytowania dokonano zgodnie z zasadami cytowania naukowego - nie ma problemu i wówczas uważa się, pracę za zweryfikowaną pozytywnie; (5) jeżeli w takiej pracy znajdują się cytaty w formie plagiatu (bez cudzysłowu i wskazania źródeł) wówczas taka praca zostaje zweryfikowana negatywnie - jako plagiat.

Ostatecznie ważne jest tak naprawdę to, żeby każdy cytat był "oficjalny" (czyli - jeszcze raz powtórzę - był w cudzysłowie i był opisany przynajmniej co do źródła w przypisie), a nie ile tych cytatów w pracy jest. Duża liczba profesjonalnie podanych cytatów, przy zachowaniu samodzielnego i twórczego toku wywodu - jest atutem, a nie uchybieniem w pracy naukowej (w tym licencjackiej).
Ostatnio zmieniony 13 sty (czw) 2011, 12:11:28 przez s_wojtkowski, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12116
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Ilustracje a objętość, procedura antyplagiatowa, skany

Post autor: s_wojtkowski » 13 sty (czw) 2011, 12:07:06

myimmortal pisze:mam trzy pytania:
1) czy te minimum 50 stron ma już uwzględniać ewentualne ilustracje, czy one są liczone dodatkowo?
2) czy możemy wiedzieć na jakiej zasadzie jest przepuszczana praca przez ten program? albo przez jaki program dokładnie? bo ok, cytaty są cytatami i jeśli są opisane to można ich używać, ale z tego co się orientuję, to większość tych programów sprawdza ciągi wyrazów i teraz jeśli na przykład jakimś sposobem nasze teksty będą porównywane z treścią tych książek które załączymy, to ok, ale jeśli program będzie powiedzmy przeszukiwał cały internet, to nie wierzę, że jakieś ciągi słów się nie powtórzą...
fajnie by było móc sobie sprawdzić samemu w domu jeszcze swoją pracę zanim ją oddamy, żeby później nie było niespodzianek, że użyliśmy zbyt dużo popularnych ciągów wyrazów...
3) czy załączone książki muszą mieć też skany okładek? generalnie skany mam, tylko bez okładek, bo dopiero dziś tu coś takiego wyczytałam...
Ad. 1. Ilustracje w pracy licencjackiej mogą być liczone do jej minimalnej objętości, jeżeli (a) są wtopione w tekst, a nie dołączone na końcu pracy w formie załączników, (b) nie jest ich przesadnie dużo.

Ad. 2. Oczywiście, że programy antyplagiatowe sprawdzają ciągi wyrazów i to w całym internecie; te ciągi wyrazów - jak wynika z badań i wieloletnich już doświadczeń - mogą się bez świadomego nadużycia ze strony autora pracy (czyli przypadkowo) powtórzyć w kilku procentach objętości pracy; jeżeli wartość ta przekracza 8% (łącznie z cytatami zaznaczonymi), wówczas praca jest sprawdzana szczegółowo zgodnie z procedurą, którą opisałem powyżej (w odpowiedzi na pytanie Magdusi).

Ad. 3. Tak, wykorzystywane przy pisaniu pracy książki (pełna bibliografia) muszą zawierać także skany pierwszej strony okładki (względnie strony tytułowej) - mówiliśmy o tym na Metodyce pisania pracy licencjackiej.

Magdusia
Loża WSR
Loża WSR
Posty: 4838
Rejestracja: 24 lut (czw) 2005, 01:00:00

Post autor: Magdusia » 13 sty (czw) 2011, 13:10:21

czyli co, nie moge mieć więcej niż 8% teści cytatów - czyli jakby na 10 000 znaków jedynie 800 znaków to moze byc cytat? 800 znaków to nic!

Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12116
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Chyba się nie zrozumieliśmy

Post autor: s_wojtkowski » 13 sty (czw) 2011, 13:25:51

Magdusia pisze:czyli co, nie moge mieć więcej niż 8% teści cytatów - czyli jakby na 10 000 znaków jedynie 800 znaków to moze byc cytat? 800 znaków to nic!
Odpowiedź na powyższą wątpliwość jest na poprzedniej stronie:
s_wojtkowski pisze:Ostatecznie ważne jest tak naprawdę to, żeby każdy cytat był "oficjalny" (czyli - jeszcze raz powtórzę - był w cudzysłowie i był opisany przynajmniej co do źródła w przypisie), a nie ile tych cytatów w pracy jest. Duża liczba profesjonalnie podanych cytatów, przy zachowaniu samodzielnego i twórczego toku wywodu - jest atutem, a nie uchybieniem w pracy naukowej (w tym licencjackiej).
Jeszcze raz powtórzę - cytatu bez cudzysłowu tak na dobrą sprawę nie może być ani jednego (poza przypadkowymi, niemerytorycznymi ciągami wyrazów, które de facto trudno uznać za jakikolwiek cytat), natomiast cytatów podanych zgodnie z prawidłami pisania pracy naukowej może być dużo więcej niż 8% (choć zdarza się to w pracach licencjackich rzadko). Zachęcam do powtórnego spokojnego przeczytania obu moich wypowiedzi na ten temat :).
Ostatnio zmieniony 13 sty (czw) 2011, 13:52:57 przez s_wojtkowski, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12116
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Treść oświadczenia antyplagiatowego

Post autor: s_wojtkowski » 13 sty (czw) 2011, 13:46:42

Oto treść oświadczenia (anty)plagiatowego, które musi dołączyć do pracy licencjackiej każdy student WSTH (w tym także naszego Instytutu):

Oświadczenie
Oświadczam, że pracę licencjacką pt. "(...)" przygotowałem(am) samodzielnie. Wszystkie dane, istotne myśli i sformułowania pochodzące z literatury (przytaczane dosłownie lub niedosłownie) są opatrzone odpowiednimi odsyłaczami.
Praca ta nie była w całości ani w części przez nikogo przedłożona do oceny i nie była publikowana.
W przypadku, gdyby to oświadczenie nie było prawdziwe, to zgadzam się na unieważnienie przez Uczelnię mego dyplomu licencjackiego i nie będę z tego tytułu wysuwać jakichkolwiek roszczeń wobec Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej im. Michała Beliny-Czechowskiego.
(podpis własnoręczny)

Magdusia
Loża WSR
Loża WSR
Posty: 4838
Rejestracja: 24 lut (czw) 2005, 01:00:00

Re: Oczywiście!

Post autor: Magdusia » 16 sty (ndz) 2011, 21:58:27

Persja pisze:
s_wojtkowski pisze:
Persja pisze:Czy nowy rozdział zaczynam od nowej strony;>? o licencjat chodzi;>
Naturalnie!
Cudownie ;P
a podrozdział? :)

i pytanie co do formatowania tekstu:
jak mam cytat w tekscie to oczywistym jest, ze powinien posiadać on przypis, ale!
czy cytat może/ musi być
a) napisany wyłącznie kursywą, bez cudzysłowiu
b) napisany kursywą i oznaczony cudzysłowiem
c) bez kursywy, tylko cudzysłów

bo to że spójnie tak samo dla całej pracy to oczywiste, mam jednak watpliwosc co do tego.

ODPOWIEDZ